Světový den vody – tipy na úsporu vody v domácnosti

Ke světovému dni vody jsme pro vás připravili řadu informací o tom, jak šetřit peníze při používání vody ve vaší domácnosti.

Dnes 22. 3. se slaví světový den vody. Připomíná se tím důležitost vody pro celou planetu.

Cílem tohoto dne, je poukázat na problémy týkající se znečišťování vodních zdrojů a špatnému přístupu k využití. Voda je nejcennější přírodní zdroj a bereme ji jako samozřejmost, což nás mimo jiné stojí peníze.

Především je třeba si uvědomit, že voda už není neomezenou surovinou, ale že je třeba ji šetřit a recyklovat.

Připravili jsme proto pro vás několik tipů, jak s vodou v domácnosti efektivně hospodařit. 

Sprcha nebo příjemná lázeň ve vaně?

Mít v domácnosti vanu je skvělá možnost jak si po náročném dni odpočinout. Napustit si horkou bublinkovou koupel, zapálit svíčku a vypnout. Uvolníme tím hlavu, ale také svaly. Jenže při častém či každodenním koupání ve vaně vám naskočí tučný účet za vodu.

Průměrně za vanu spotřebujete okolo 110 litrů vody, kdežto u sprchování pouze 40 litrů (5-10 minut). 

Tip: Pokud chcete ušetřit na vodě při sprchování, stačí zakoupit úspornou hlavici. Její princip je v omezení průtoku vody a síly proudu.

Jak myjete nádobí?

Spousta z nás stále myje nádobí ručně i přesto, že má doma myčku. Říkáte si, že ručně je to častokrát rychlejší a zas až tolik vody a energie nespotřebujete? Opak je pravdou.

Pokud nemyjete nádobí ve dřezu napuštěném vodou (jako to dělávaly naše babičky), ručním mytím spotřebujete v průměru až 20 litrů za minutu. Oproti tomu myčka spotřebuje zhruba 10 litrů na jeden (úsporný) cyklus.

Důležité je brát ohled i na spotřebu energie k ohřátí vody. Při ručním mytí spotřebujete zhruba 2,6 kWh, zatímco u myčky to dělá 1 kWh na jeden cyklus. 

Koupit si myčku je samozřejmě poměrně finančně náročná záležitost. Pořídit ji můžete od pěti do desítek tisíc. Je ale důležité prostudovat si parametry ještě před koupí. Tím se vám totiž investice po čase několikanásobně vrátí.

Bez pračky se to neobejde

Pračka je nezbytným spotřebičem domácnosti, ale zároveň také největším žroutem spotřeby. Pokud máte doma starší model, plýtváte nejen vodou, ale také elektřinou. Starší typy praček spotřebují okolo 90 litrů na jedno praní, bez ohledu na obsah pračky. Dnešní moderní pračky spotřebují okolo 50 litrů na 5 kg prádla.

Průměrný člověk navštíví toaletu 7x denně

Toaleta je nenápadným ale velkým žroutem vody. Statistiky říkají, že člověk za den spláchne v průměru 7x.

Moderní toalety s možností malého nebo velkého spláchnutí spotřebují 2 a 9 litrů vody. Starší modely toalety spotřebují také zhruba 10 litrů, bez možnosti spotřebu snížit.

Zkuste si to spočítat. Počítejte průměrný počet spláchnutí za den, krát spotřebu vody na jedno spláchnutí, k tomu si propočítejte průměrnou cenu za vodné a stočné. Průměrná cena vodného a stočného v ČR je v roce 2022 necelých 100 Kč za kubík vody. Při malém spláchnutí a četnosti 7x denně to dělá měsíčně 42 Kč. Při tom velkém jsme na 210 Kč. Za rok jsme na 504 Kč oproti 2 520 Kč. Tuto částku pak vynásobte počtem lidí v domácnosti.

I čištění zubů nám může ušetřit nějakou tu korunu

Přiznejme si, že většina z nás si (ať už v dětství či v dospělosti) při čištění zubů nechává zapnutou tekoucí vodu. Pojďme se podívat, kolik peněz stojí takovéhle plýtvání vody.

Zuby bychom si správně měli čistit 3 minuty, což nás stojí 16 litrů vody. Denně si je čistíme minimálně 2x. Týdně to vychází na ztrátu 17 Kč, měsíčně 72 Kč a ročně 860 Kč. Při čištění zubů je ekonomičtější použít kelímek, kdy spotřebujete přibližně 2 decilitry vody. 

Využívejte vodu kolem vás

Pokud máte rodinný dům, máte možnost využívat dešťovou vodu. Není sice vhodná k pití, ale získáte zdroj k zalévání zahrady, který je zdarma.

Při úklidu je úspornější napustit si kyblík s vodou, než máchat hadr pod tekoucí vodou.

Voda použitá na vaření brambor je hotový zlatý důl. Brambory totiž obsahují nespočet minerálů a vitamínů. Dokud je solená voda po vaření ještě teplá, využijte ji třeba jako čistící prostředek na připálené hrnce nebo proti mastnotě na dvířka od trouby. Teplá solená voda taky zabije nežádoucí plevel. Naopak vychladlou nesolenou vodou postříkejte rozprašovačem vaše rostliny – zbavíte je tak mšic. A pokud pěstujete orchidej, stačí 2 polévkové lžíce a květiny vám bohatě porostou.

LP energy s.r.o.

V energetice se pohybujeme víc jak 13 let. Sledujeme pro vás aktuální situaci na trhu a přinášíme důležité informace a tipy, jak mít účty za elektřinu a plyn pod kontrolou.

Přihlašte se k odběru novinek, ať vám nic neunikne

Kliknutím na tlačítko „PŘIHLÁSIT SE“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů v souladu s GDPR.