Spotové ceny – riziko nebo výhoda v kombinaci se zastropováním cen?

Dodavatelé ve velkém zdražují ceníky elektřiny a plynu s ujištěním zákazníků, že příští rok budou mít cenu zastropovanou. Málokdo už ale mluví o tom, že v souvislosti se zastropováním je pro rok 2023 velmi zajímavou volbou spotový produkt. Odpadají rizika spojená s nárůstem cen a při poklesu na něm můžete narozdíl od fixu vydělat. Zaplatíte buď méně nebo maximálně stropové ceny. Navíc se závazkem na dobu neurčitou.

Na internetu se v poslední době objevují reklamy dodavatelů, kteří vás “zachrání” ze spotových cen. Tato “záchrana” má své velké ALE. Dá se říct, že svým způsobem by záchranou byla, pokud by nedošlo k zastropování cen. V posledním roce ceny na spotovém trhu atakovaly historické hranice, tudíž bez zastropování, by tento produkt byl jistým rizikem. V posledních týdnech ale cena klesá, zatímco ceníky fixovaných produktů u všech rapidně stoupají. Se schváleným zastropováním cen se tak dostáváme k zajímavému srovnání.

SPOT nebo fixace?

O zastropování cen jsme podrobně psali v našem článku, který si můžete přečíst zde.

Ve zkratce: ať budete mít jakýkoliv produkt, tedy spotový nebo fixovaný ceník, budete platit za obchodní část maximálně 2 500 Kč bez DPH/MWh plynu a maximálně 5 000 Kč bez DPH/MWh elektřiny.

Zde to začíná být zajímavé.

      Fixovaný produkt

      • pokud nemáte sjednanou a zafixovanou nižší cenu, než je vládou schválený strop, budete platit maximální zastropované ceny, i kdyby ceny mezitím klesly
      • je třeba si uvědomit, že většina fixovaných produktů je na 24 měsíců. Zastropování platí jen pro rok 2023. V případě teď sjednané fixace na 2 roky, tak potom v roce 2024 budete platit velmi vysoké aktuální ceny

      Spotový produkt

      • cena se odvíjí dle aktuálních cen na burze. Již teď je podstatně nižší, než fixované ceníky. Pokud cena klesne pod vládou zastropované ceny, budete platit nižší cenu, než je stanovený strop. Pokud bude cena na burze vyšší než zastropované ceny, budete platit maximálně zastropované ceny. V podstatě se dá tedy říci, že aktuálně nic neriskujete, pouze můžete získat
      • smlouva se nově uzavírá na dobu neurčitou, u domácností s výpovědní lhůtou 1 měsíc, u podnikatelů s výpovědní lhůtou 3 měsíce. Toto vám dává velmi volné ruce kdykoliv během příštího roku reagovat na situaci na trhu

        Jaké jsou reálné ceny na spotovém trhu?

        Nešvarem, který se v některých reklamách “zachránců” ze spotu objevuje, jsou informace, že na spotu u dodavatelů zaplatíte až 19 000 Kč bez DPH/MWh. Jaká je realita?

        Nejdříve dovolte krátké vysvětlení, jak je spotová cena tvořena. U elektřiny je spotová cena jiná každou hodinu během dne, u plynu je stanovena každý den v měsíci

        Rozklad vaší roční  spotřeby na tato období potom probíhá podle tzv. typového diagramu dodávky (TDD) – ten je vytvořen na základě provedených měření u zákazníků, je tak možno stanovit obvyklý průběh spotřeby v čase. Rozdělení distribučních sazeb do jednotlivých TDD najdete zde a podívat se můžete i na normalizovaný průběh spotřeby pro TDD elektřiny a plynu.

        Reálně to tedy znamená, že u elektřiny jinou cenu zaplatíte v 8 hodin ráno, jinou v poledne a jinou v 17 hodin odpoledne. 

        A oněch reklamovaných 19 000 Kč/MWh? Na tuto výši se ceny elektřiny dostaly v srpnu přesně 9 hodin z celkových 744 hodin v měsíci. Od září do dnešního dne pak ani jednou. 

        Reálné spotové ceny elektřiny v EUR (průměr za měsíc)

        Reálné spotové ceny plynu v EUR (průměr za měsíc)

        Aktuální pohyb cen můžete sledovat přímo na stránkách OTE – spotové ceny elektřiny po hodináchspotové ceny plynu po dnech.

        Jak vidíte v grafu níže, obecně se dá říct, že nejlevnější je elektřina v brzkých ranních hodinách a po obědě, nejdražší naopak kolem 8. a 9. hodiny ráno a 19. a 20. hodiny večer. Jiné ceny jsou také v zimě a jiné v létě.

          Ceny klesají, dodavatelé zdražují. Kdo to zaplatí?

            V říjnu začaly ceny na spotovém trhu klesat. Průměrná cena od začátku tohoto měsíce je zhruba 1 920 Kč/MWh u plynu, 4 090 Kč/MWh u elektřiny.

            Ke spotové ceně je přičítána jasně stanovená transparentní marže dodavatele – např. 490 Kč/MWh. 

            Přestože ceny klesají, dodavatelé ve velkém zdražují až na čtyřnásobky spotových cen. Někteří dodavatelé naopak volí cestu převodu zákazníků ze spotu na fixované produtky, ačkoliv v době, kdy ceny šly rapidně nahoru, dělali přesný opak. Fixní ceníky takřka u všech překračují hranici 10 000 Kč/MWh. Např. innogy nabízí novým zákazníkům z řad domácností u elektřiny ceník s fixací na 15 měsíců – Start 15, cena 14 779 Kč/MWh bez DPH, pro podnikatele potom 15 219 Kč/MWh bez DPH. ČEZ elektřina na 1 rok cena 9 931 Kč bez DPH pro domácnosti, pro podnikatele 10 264 Kč. LAMA energy elektřina domácnosti 13 500 Kč, podnikatelé 14 500 Kč. Pražská energetika má pro domácnosti nastavenou cenu 8 925 Kč bez DPH, pro podnikatele 9 275 Kč. Armex u domácností 9 890 Kč, u podnikatelů 15 950 Kč. U plynu je pak situace velmi podobná.

            Rozdíl mezi fixovanými ceníky a spotovou cenou je na první pohled ve velkém nepoměru. Dosud není úplně jasné, jakým způsobem bude stát kontrolovat  a kompenzovat dodavatelům ceny nad schválený strop. Podle ERÚ by se kompenzace měla odvíjet od reálných nákupních cen. Jak ale regulátor ohlídá to, zda za vysoké ceny dodavatel neprodává již dříve levně nakoupenou elektřinu či plyn, kterou následně dokoupí na burze, aniž by řešil cenu, protože mu stát částku nad stanovený strop vykompenzuje, není dořešené a nebude to nijak jednoduché. A zřejmě na to i někteří dodavatelé spoléhají, protože jinak nově zveřejňované ceny postrádají smysl. 

            V konečném důsledku se tak může stát, že vás dodavatelé “zachrání” ze spotových cen, ale peníze vám stejně vytáhnou z vaší peněženky přes státní kasu. 

            Pro koho je spotová cena vhodná?

            Samozřejmě jako u všech ostatních nabídek i zde doporučujeme zvážit možnosti a dát si dostatek času na rozhodnutí. Pokud si nejste jisti, zda je pro vás spotová cena vhodná, rádi vám poradíme. V energetice se pohybujeme víc jak 10 let a situaci aktivně sledujeme, hlídáme změny na trhu, pravidelně konzultujeme s dodavateli a hledáme aktuálně nejlepší řešení.

            Jak jsme již zmínili výše, v aktuální situaci při současném zastropování cen, nemáte se spotovou cenou, co ztratit. Přesto jsou určitě případy, kdy pro vás nebude tou nejlepší alternativou. 

            Kdy spotovou cenu doporučujeme?

            • vaše současná smlouva končí k 31. 12. 2022 nebo v první polovině roku 2023
            • váš dodavatel ukončí činnost/zdražuje
            • dodavatel vám nabízí fixní ceny podstatně vyšší, než je aktuálně spot, případně vládní strop
            • máte vyšší spotřebu a dodavatelé pro vás nemají rozumnou fixní nabídku (spotová cena nemá omezení spotřeby)
            • nechcete se vázat na dobu určitou při aktuálních cenách, se spotem máte volné ruce a kdykoliv v průběhu roku bez rizika můžete přejít na fixní nabídky

            Kdy spotovou cenu nedoporučujeme?

            • máte naprosto minimální spotřebu (u té se projeví až velmi vysoké cenové rozdíly)
            • máte sjednanou nižší cenu, než je zastropovaná cena státem
            • máte dlouhodobou fixaci – musíte dodržet závazek
            • podařilo se vám u současného dodavatele vyjednat pro vás akceptovatelné podmínky
            • jste konzervativně založeni a raději dáte přednost vysoké ceně s fixací na delší období
            Máte jakýkoliv dotaz (nejen ke spotovému produktu)? Neváhejte se na nás obrátit na energie@lpenergy.cz

            LP energy s.r.o.

            V energetice se pohybujeme víc jak 13 let. Sledujeme pro vás aktuální situaci na trhu a přinášíme důležité informace a tipy, jak mít účty za elektřinu a plyn pod kontrolou.

            Přihlašte se k odběru novinek, ať vám nic neunikne

            Kliknutím na tlačítko „PŘIHLÁSIT SE“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů v souladu s GDPR.