Střídání VT, NT a noční proud
Možná pamatujete doby, kdy se zapnutí pračky odkládalo na dobu mezi 22h a 6h, až bude levnější elektřina. Takzvaný noční proud už dnes nefunguje, nahradil ho nízký tarif, který distributor spouští podle jiných kritérií.
Od svého distributora (E.ON, PRE, ČEZ) dnes můžete čerpat dodávku elektrické energie ve dvou tarifech – vysokém (VT) a nízkém (NT). Poměr mezi VT a NT a jejich přepínání během dne udává distribuční sazba a lokalita, ve které je odběrné místo (vaše domácnost nebo podnik).
Domácnosti bez spotřebičů s velkým odběrem (podlahové topení, tepelné čerpadlo apod.) obvykle používají jednotarifovou sazbu. Jinými slovy řečeno mají zasmluvněný odběr energie pouze ve vysokém tarifu. Pro odběrná místa s vysokou spotřebou se naopak nabízí možnost zvolit si distribuční sazbu s oběma tarify, které se budou během dne a noci střídavě spouštět.
Změna distribuční sazby
Distribuční sazba není parametr, ke kterému byste se museli zavázat natrvalo. Naopak, na její změnu máte nárok a jedná se víceméně o obyčejný administrativní úkon. Správnou volbou sazby přitom domácí rozpočet ušetří ročně stovky až tisíce korun.
O změnu můžete požádat svého stávajícího dodavatele energií například ve chvíli, kdy plánujete pořídit nějaký „žravý“ spotřebič. Stávající dodavatel vás může oslovit také sám, na základě vypozorovaných změn ve vašem odběru. Je ale docela dobře možné, že ani jedna ze stran tento krok neudělá a vám pouze přijde informační dopis o navýšení cen tarifů nebo paušálních poplatků pro nové období. Pak platí obecné pravidlo – jednou za rok udělat revizi nabídek distribučních sazeb. Nejedná se nutně o změnu dodavatele, ale pouze o optimalizaci výběru sazby.
Všichni distributoři mají shodné podmínky pro nastavení distribuční sazby – to znamená, že pro konkrétní výši odběru získáte konkrétní počet hodin v nízkém tarifu. Liší se ale nabízená cena za kWh v nízkém a vysokém tarifu pro jednotlivé sazby. Výše zmíněné podmínky určuje Energetický regulační úřad, který také vyhlašuje základní ceny energií, od kterých distributoři odvozují své vlastní ceníky. Je důležité si uvědomit, že se cena elektřiny dynamicky mění a existuje celá řada neveřejných nabídek, které se na internet nikdy nedostanou.
Spínání HDO
HDO je zkratka pro Hromadné dálkové ovládání. Pomocí HDO se přepínají tarify VT a NT a zároveň dochází k regulaci a vyvažování náporu na síť. Zjednodušeně si HDO můžete představit jako zařízení pro přijímání a vysílání signálu – „krabičku“, která komunikuje s dodavatelem elektřiny o tom, kdy má ve vaší lokalitě začít téct levnější elektřina a do kterých domácností se pustí. Důvodem je fakt, že vedením elektřiny vždy může protékat jen určité množství energie, a pokud by taková regulace nefungovala, došlo by k přetížení a kolapsu sítě. Představte si, že by všechny domácnosti v ČR naráz zapnuly svoje pračky, myčky, sušičky, bojlery a klimatizace – výsledek by se podobal půlnoci na Silvestra, kdy se celá republika snaží dovolat všem známým, mobilní operátoři pravidelně tento nápor nemají šanci zvládnout a signál padá.
Distributoři pomocí HDO spínají nízký tarif v různých lokalitách postupně. Může se dokonce stát, že váš soused bude mít trochu jiný čas zapnutí než vy.
Výběr distribuční sazby
Pro domácnosti v bytových jednotkách se obvykle používají jednotarifové sazby D01d a D02d, u kterých odebíráte elektřinu výhradně v rámci vysokého tarifu. Na první pohled se to může zdát nevýhodné, protože vaše spotřeba nikdy nespadá do cen nízkého tarifu. Cena za kWh je ale jen jedna část vaší faktury. Druhou část tvoří paušální poplatky například za jističe a tyto dvě položky jdou vždy „proti sobě“. Pokud máte levnější energii, platíte více za paušál, a proto pro domácnosti s menším odběrem nemusí propočet v dvoutarifových sazbách nabízet výhody.
S volbou vhodné dvoutarifové sazby je lepší si nechat poradit, protože i tady existuje jistý balanc mezi slevou na dodanou elektřinu v rámci NT a fixními náklady na příslušenství ke službě. Hodně záleží i na tom, jaký typ spotřebičů v domácnosti provozujete a v jakých časech. Například pro chataře existuje speciální distribuční sazba D61d, v rámci které čerpáte NT od pátečního poledne do nedělních 22h za velmi výhodných podmínek, ovšem každá kWh počítaná ve VT vás bude stát dvakrát až třikrát tolik než v NT. Rozvaha nad obvyklým vytížením chaty je tedy na místě.
Několik důležitých informací na konec
1) V rámci NT se spouští pouze spotřebiče s velkým odběrem (spotřebiče jsou zapojené na samostatný okruh). Na elektřinu z VT může běžet celá domácnost.
2) Optimalizaci distribuční sazby věnujte nějaký čas ideálně každý rok. Ceny energií i paušálních poplatků se drží dlouhodobě rostoucího trendu a na změny je lepší reagovat.
3) Na internetu nebo ve veřejně dostupných kalkulačkách nikdy nenajdete kompletní nabídku ani nejvýhodnější sazby, které distributor nabízí.
4) Nižší ceny za energie můžete docílit i bez výměny dodavatele pouhou úpravou distribuční sazby.
„Ukázaná platí“, proto pokud jste dočetli až sem, vyzkoušejte si propočet na vlastních fakturách přes individuální kalkulaci optimalizace distribučních sazeb.