Zdražení elektřiny v roce 2020 inflace ani růst ekonomiky nevysvětlí
Určitý podíl na zdražování vždycky nese inflace, která právě teď dosahuje v Česku rekordních čísel a za leden 2020 se ještě zvedla na 3,6 %. Zdražilo bydlení, jídlo i alkohol. Nicméně vytrvalý růst cen elektřiny nevysvětlí.
O něco lepším vodítkem je spojitost cen elektřiny a hospodářského růstu. Obecně platí, že pokud se ekonomice daří, firmy se toho snaží využít, více produkují a tím spotřebovávají i více energií, jejichž cena pak díky vyšší poptávce zákonitě roste. Pokud se naopak ekonomika propadá, zaznamenávají ceny elektřiny obvykle dočasný pokles. Nicméně i bez vlivů růstu a poklesu ekonomiky by poptávka po energiích měla tendenci růst prostě proto, že přibývá lidí, spotřebičů a elektromobilů.
Cena za zelenou energii: Zavírání uhelných elektráren
Na jedné straně vah tedy stojí rostoucí poptávka po elektřině. Na druhé misce vah jsou pak samozřejmě možnosti nabídky. Pokud by nabídka elektřiny rostla stejně jako poptávka, cena elektřiny by při vyloučení jiných faktorů (na ty se ještě koukneme) zůstala nezměněná. A na trhu s nabídkou elektřiny jsou teď nejsilnějším hráčem dopady zelené politiky v rámci Evropské unie.
Velký vliv hraje uzavírání uhelných elektráren nejenom tady v Česku, ale i v sousedním Německu. Protože náš trh je s německým úzce spojený, všechno, co si náš soused usmyslí, se u nás nějakým způsobem promítne. Německo se přitom rozhodlo urychlit uzavírání uhelných elektráren, v roce 2022 by navíc chtělo odstavit z provozu jaderné elektrárny. Méně jasný plán na uzavírání uhelných elektráren ale existuje i v Česku.
Čekání na větrné mlýny: Přinesou obnovitelné zdroje zlevnění elektřiny?
Němci se chystají nahradit výpadek elektřiny z jaderných a uhelných elektráren do roku 2025, a to z obnovitelných zdrojů. Ohledně toho ale panuje jistá skepse. Na jednu stranu je potřeba připustit, že Němci mají silnou tendenci plnit své plány. Na druhou stranu ale mnoho odborníků nevěří, že vítr, voda a slunce dokážou zcela pokrýt velkou mezeru po tradičnější verzi elektřiny.
Nicméně i při naprostém pokrytí s sebou nese zelená elektřina nové nároky na rozvodovou síť a zvyšuje tím tlak na ceny. Zatímco jaderné a uhelné elektrárny si vystačily s poměrně jednoduchou rozvodovou sítí, tříštění zdrojů energií na menší a menší tlačí poskytovatele elektřiny do zásadního rozšiřování sítě. To má samozřejmě svoji cenu.
Roste cena emisních povolenek, roste cena elektřiny
Vývoj ceny elektřiny je do značné míry třeba zrcadlit i v rostoucí ceně emisních povolenek. O co jde?
Emisní povolenka je způsob, jak veřejný zdroj – zdravý vzduch a zdravé životní prostředí – začlenit do ryze tržního prostředí. Zatímco bez emisních povolenek jsou firmy tlačeny trhem spíše k tomu, nedbat na přírodu a šetřit tím svoje náklady, emisní povolenky je nutí platit za zplodiny, které vypouští, a motivují je tak k čistější hře.
Emisní povolenky jsou důležitou součástí zelených plánů Evropské unie a v posledních letech se staly nástrojem v poměrně odvážném plánu, v rámci něhož má být EU do roku 2050 klimaticky neutrální. A Evropská komise uvažuje o ještě ambicióznějších cílech a koketuje s rokem 2030!
Emisní povolenky existují v Evropě už od roku 2005, nicméně přijetí nových mechanismů v loňském lednu začalo prudce zvedat jejich ceny. Ještě před několika lety jste mohli koupit povolení na produkci tuny oxidu uhlíku za přibližně 75 Kč, dneska producenti elektřiny zaplatí více než šest stovek.
Na levnou elektřinu budeme pravděpodobně čekat několik let: Co s tím?
Vzato kolem a kolem, je rozumné předpokládat, že se v několika dalších letech levnějších cen elektřiny nedočkáme a že vývoj cen půjde spíše opačným směrem. Určitou naději skýtá rok 2025, kdy se Němcům možná podaří překonat výpadek elektřiny z jaderných a uhelných elektráren, na výsledek si ale budeme muset ještě počkat. Pokud jde o emisní povolenky, zřejmě ještě nějakou dobu budou zdražovat, a uvidíme, jak ambiciózního plánu se nakonec přidrží Evropská komise.
Co si tedy počít?
Pokud máte nyní dobré ceny nebo dobré nabídky na ceny elektřiny, vyplatí se zvolit fixaci. Problém také částečně můžete vyřešit využitím fotovoltaiky. Stále ještě běží dotační program Zelená úsporám, který vám pomůže s financováním. Návratnost původní investice je 8-10 let. Chcete poradit?