Za vším hledej ropu: Vývoj cen energií v době koronaviru
Zásadní vliv na vývoj cen energií bude mít cena ropy, která už se znatelně hýbe nyní. Poptávka po ropě strmě klesá vlivem sníženého výkonu ekonomiky. Svoji roli hraje i zákaz cestování a snížení spotřeby paliva letadly.
OPEC se v reakci na pokles poptávky po ropě pokusila omezit její produkci a udržet tak ceny, nicméně nepodařilo se jí vyjednat dohodu s Ruskem. Dokud Rusko produkuje nesnížené množství ropy, není ani pro ostatní ropné velmoci výhodné produkci omezit. Dá se proto očekávat, že cena ropy se bude dále držet na velmi nízkých číslech, případně ještě klesne. Už nyní je ropa nejlevnější od dob války v Zálivu v roce 1991.
Cena ropy dopadne na cenu zemního plynu: Očekáváme levný plyn
Zemní plyn je komodita výrazně ovlivňována ropou. Snižující se cena ropy stlačuje automaticky poptávku po zemním plynu. Vývoj ceny plynu na burze proto obvykle kráčí s určitým zpožděním v patách vývoji cen ropy.
Okamžitě to ovlivní ty z vás, kteří již přešli ke SPOTovým cenám plynu. Jak přesně budou reagovat dodavatelé elektřiny a plynu v ostatních případech, je zatím otázka. Obecně se ale dá očekávat spíše zlevnění. Celkově je plyn levný už od začátku roku a vyplatí se uzavírat nové smlouvy, respektive vyjednávat si lepší podmínky po skončení fixace.
Zelená energie na ústupu: Covid-19 a elektřina
Situace okolo pokračující pandemie koronaviru bude mít ale na poli energií i negativní důsledky, a to zejména pokud jde o obnovitelné zdroje a zelenější energii. Zaprvé je tu samozřejmě faktor nízké ceny ropy, která znamená levný benzín. Dá se očekávat strmý pokles v prodeji elektromobilů a návrat trendu směrem ke spalovacím motorům.
Také platí, že vzhledem k celkovým potížím ekonomiky poklesne zřejmě rozšiřování kapacity výroby solární energie, a to zejména v Číně. Stále se dá očekávat dobrý rok, pokud jde o větrnou energii, ale omezení v Číně a zpomalení stavebních prací v USA bude mít i tak zřejmě dopad na celkové výsledky v tomto odvětví.
Přinese koronavirus v Česku levnou elektřinu?
Pokud jde o ceny elektřiny, dá se tedy vedle výrazného snížení poptávky, způsobeného omezením provozu firem, očekávat i jistý pokles ve výrobě. Do jaké míry se odrazí na českém trhu? Český energetický trh k obnovitelným zdrojům zatím netenduje tak výrazně jako jiné země, na druhou stranu je přímo ovlivňován situací v Německu. To naopak systematicky svoji závislost na solární a větrné energii zvyšuje už od dob výbuchu japonské Fukušimy a počátku protestů spojených se strachem z jaderných továren. Přesto se dá očekávat, že silnější roli bude mít zpomalená ekonomika, protože zásah do chodu společnosti ze strany státu je velmi výrazný. I u elektřiny bychom tedy v budoucnu mohli pozorovat pokles cen, minimálně těch na burze.
Koronavirus jako dobrá zpráva: Vydělá zdravý spotřebitel na pandemii?
Zatímco trh s energiemi zažívá nebo očekává pokles cen ropy, zemního plynu a elektřiny, vývoj zůstatku na účtech spotřebitelů může být složitější. Zaprvé je potřeba si uvědomit, že koronavirus ovlivňuje ceny mnoha komodit, a to disproporčně. Zpomalený chod ekonomiky snižuje ceny energií, striktní vládní nařízení spojená s Covid-19 a s tím související spotřebitelská úzkost se zároveň pravděpodobně zúročí v podobě zdraženého jídla a dalších věcí běžně používaných v domácnostech. Zatímco zdražení těchto produktů se dotkne plošně všech, zlevnění energií dopadne především na ty, kteří ho dokážou využít. Je tedy potřeba zkontrolovat smlouvy, zjistit konec jejich platností a zahájit vyjednávání o lepších podmínkách… nebo zvážit změnu dodavatele elektřiny a plynu.
Nemáte na to náladu? Nechte si poradit od energetického poradce. Služba je zdarma.